Daha güzel ve genç bir görünüm elde etmek için düzenli cilt bakımı büyük öneme sahiptir. Özellikle günümüzün sağladığı teknolojik yöntemler ve özel malzemeler, artık çok daha taze bir cilt yakalama şansını sunuyor. Özellikle aşrı kozmetik ürün kullanımı göz önüne alındığında, cilt bakımı yaptırmak hücrelerin her zaman sağlıklı kalmasına olanak tanımaktadır.

Cilt Bakımı İçin Yaş Kriteri

Cildin yaşlanmasını tetikleyen ve bu süreci hızlandıran bazı olgular bulunmaktadır. Bu olgular genelde 28 yaşına kadar cildin kendisini yenilemesi ile üstü kapatılır. Yenileme dönemi genel olarak regl dönemi içerisindedir. Ancak özellikle 25 yaşından sonra yaşlanma etkisine sebep olan olgular daha üstün çıkmaya başlar. Bu yüzden 25 yaşından itibaren cilt bakımı yaptırmaya başlamak gerekir. Tabii burada cilt yaşını da ciddiye almak gerekir.

Nitekim her cilt aynı yaş itibariyle bozulmalar meydana gelmesine etken olmaz. Bu konuda birçok farklı dış etken söz konusudur. Örneğin stres, ani hormon değişimleri ve su tüketim azlığı cildin en büyük düşmanları arasında yer alır. Ayrıca düzensiz uyku, sigara, alkol, hava kirliliği gibi faktörler cildi olumsuz yönde etkilemektedir.

Böylece cildin kendini yenileme süreci 25 yaşından itibaren bu faktörlerin baskın çıkmasıyla geri plana çekilir. İşte bu noktada doğru ve etkili cilt bakımı devreye girer. Düzenli olarak yapılan cilt bakımı sayesinde, zaman içerisinde hücreler kendisini yenilemeye başlar. Böylece kırışıklık, sarkmalar ve çizgiler büyük oranda minimum seviyeye indirilir.

Cilt Bakımı Uygulaması

Cilt bakımı için güzellik salonlarında yapılacak olan uygulama belli aşamalarla ele alınır. Öncelikle bu konuda cildin tipi tespit edilir. Nitekim her cildin kendine özgü bir karakteristik yapısı vardır. Buna göre farklı yöntemler ve malzemeler kullanılır.

Keşif gerçekleştirildikten sonra cilt temizleme ürünleri ile büyük bir oranda arınma yapılır. Kuru ciltler söz konusu olduğu zaman süt kullanımı ön plana çıkmaktadır. Yağlı ciltler adına daha çok jel ve temizleme köpükleri devreye girer. Temizleme işleminin ardından göz ve çevresi pamuk ile kaplanır. Ardından uygulanması gereken teknik yöntemler devreye girer. Bu yöntemler arasında cildin tipine bağlı olarak buhar işlemi gerçekleştirilir. Gözenekler için sıkma aşaması da devreye girer.

Sonrasında tonik uygulama sistemi dahilinde yüksek frekans cilde uygulanır. En son kaliteli ve doğru nemlendiriciler kullanılırken, lifting ve serum bakımı bu süreci takip eder. Tüm bunların belli aşamalarda uygulanması neticesinde, cilt çok daha genç, pürüzsüz ve etkileyici bir görünüme sahip olur. Bu yüzden belirli süreler dahilinde periyodik olarak güzellik salonlarında cilt bakımı yapılması gerekir.

Güzellik Salonlarında Radyofrekans Uygulaması

Birçok insanın merak ettiği konulardan biri de radyofrekans uygulamasıdır. Bu yöntem vücutta bulunan su molekülleri ve iyonları radyo dalgaları aracılığıyla harekete geçirir. Bununla beraber harekete geçen iyon ve su molekülleriyle belirli bir enerji açığa çıkar. Bu da paralel olarak ısıtma yaratır.

Vücut normal olarak 36 ile 37 derece arasında bir sıcaklığa sahiptir. Cildin alt kısmındaki bölge ise 50 ve 55 derece arasında değişkenlik gösterir. İşlemin uygulanmasındaki temel amaç cildin 42 ila 43 dereceye ulaşmasını sağlamaktır. Bu tamamen doğal bir ısı ortalaması yaratır. Yani cilt için herhangi bir sorun teşkil etmez. Böylece ortaya çıkan ısı yağların erimesinde etkinlik sağlar.

Ayrıca toparlanma ve incelme ile birlikte hücreler kendi kendilerini yenilemeye başlarlar. Küçük alanlar için ortalama yarım saat gibi bir süre dahilinde uygulama gerçekleştirilir. Büyük alanlar içinse en fazla 1 saat kadar cilt bakımı yapılır. Böylece cildin kendi kendini yenilemesine olanak verilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.