Yaşınız kaç olursa olsun, başınız sivilce problemleri ile dertte olabilir. Kırmızı sivilceler, beyaz uçlu sivilceler, sivilce izleri, siyah noktalar ve daha pek çok cilt probleminden biriyle uğraşıyorsanız, günlük ve haftalık cilt bakımı rutininizde dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu yazıda, sivilceli ciltler için günlük cilt bakımı rutininin nasıl olması gerektiğine dair aradığınız bilgileri bulabilirsiniz..

Sabah Cilt Temizliği 

Sivilceli cilt günlük temizlik nasıl olmalı?

Sabah uyandığınızda, güne mutlaka cildinizi temizleyerek başlayın. Cildinizi bol su ile yıkayın. Ardından, cilt tipinize uygun ve kimyasal madde içermeyen, doğal içerikli bir temizleyici ile temizleyebilirsiniz. Doğal içerikli bir temizleyici arıyorsanız; sıvı kastil sabunu tercih edebilirsiniz. Paçuli ve lavanta özlü sıvı kastil sabun, sivilceli ciltlerde yatıştırıcı özelliğe de sahiptir.

Temizleme işleminden sonra, cildinizi %100 gül suyu ile tonikleyebilirsiniz. Gül suyu kullanacaksanız, mutlaka doğal içerikli olmasına özen gösterin. Gül suyu ile tonik yaparken; toniği bir pamuk yardımıyla uygulayabilir ya da buz kalıplarına doldurduğunuz gül suyunu cildinizde gezdirebilirsiniz. Açılmış gözenek probleminiz varsa, mersin suyu da gözenek sıkılaştırıcı doğal bir tonik görevi görmektedir.

Tonik uygulamasının ardından, cilt tipinize uygun bir nemlendirici uygulayabilirsiniz. Sivilce probleminiz varsa, evde kendi nemlendiricinizi de hazırlayabilirsiniz. Shea Butter, avokado yağı ve üzüm çekirdeği yağları ile kendinize doğal içerikli ve besleyici bir nemlendirici yüz kremi hazırlayabilirsiniz.

Dışarı çıkacaksanız, evden çıkmadan 30 dakika önce mutlaka güneş koruyucu uygulamayı da unutmayın.

Gece Cilt Temizliği 

Sivilceli cilt günlük temizlik nasıl olmalı?

Sivilceli bir cildiniz olsa da olmasa da, geceleri cildinizi temizlemeden yatağa girmeyin. Özellikle cildinizde makyaj varsa, yatağa makyajınızı temizlemeden girerseniz, gece boyunca cildinizin nefes almasını engellemiş olursunuz.

Gece cilt temizliği rutininize, varsa makyajınızı temizleyerek başlayın. Evde, kendi makyaj temizleme yağınızı yapmak en iyisidir. Ya da dilerseniz, ciltte kullanıma uygun soğuk sıkım Hindistan cevizi yağını tercih edebilirsiniz. Cildinizi makyaj temizleme yağı ile temizledikten sonra, bol su ile durulayın ve sabah cilt temizliği rutininizi tekrarlayın.

Bu noktada, gece serumu uygulayabilir ve cilt problemlerinize yönelik bir tedavi uygulayabilirsiniz. Yeni çıkan sivilceleriniz varsa, antibiyotikli merhemler uygulayabilir ya da kurutucu etkisi bulunan Batticon’u lokal olarak bir pamuk yardımıyla, su ile seyrelterek sürebilirsiniz. Sivilce probleminiz varsa, öncelikle bunun neden kaynaklandığının belirlenmesi için mutlaka bir dermatolog ile görüşmelisiniz. Altta yatan faktörü ortadan kaldırmadığınız sürece; dışarıdan süreceğiniz hiç bir şey kesin çözüm olmayacaktır.

Sivilceli Cilt İçin Doğal Kür

Lavanta kürü sivilce tedavisi

Ciltteki sivilce problemlerinin en yaygın nedenlerinden biri, karaciğerden kaynaklanmaktadır. Karaciğer temizleyici etkisi ile bilinen lavanta çayı, karaciğeri temizleyerek ciltteki sivilce problemlerini ortadan kaldırır. Çok yoğun ve derin bir sivilce probleminiz yoksa; günde 1 fincan lavanta çayı içmek iyi gelecektir. Lavanta çayını; lavantayı 5 dakika kaynar suda demleyerek hazırlayabilirsiniz. Bu çayı, 1 ay boyunca düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir.

Sivilceli Ciltler İçin Haftalık Cilt Bakımı

Sivilceli cilt haftalık bakım rutini

Sivilceli ciltlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, haftalık cilt bakımı rutininde peeling kullanmaktır. Ölü derileri temizleyen peeling, sivilceli ciltlerde bakterilerin yayılarak sivilce probleminin artmasına neden olabilir. Haftalık cilt bakım rutini için, cilt tipinize uygun ve doğal içerikli bir maske uygulayabilirsiniz. Daha derinlemesine bir temizlik için, ayda 1 kez profesyonel cilt bakımı yaptırabilirsiniz. Ayrıca, bal ve tarçın gibi sivilceler üzerinde etkili haftalık doğal cilt bakım maskelerinden de uygulayabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.