Perma nedir? Perma nasıl yapılır? Perma neden yaptırılır? Permalı saça nasıl bakım yapılır? Her saça perma yaptırılabilir mi? Perma yaptırmak saçlara zarar verir mi? Perma çeşitleri nelerdir? Perma fiyatları nelerdir? Perma saç modelleri kullanışlı mı? Perma ne kadar kalıcı olur? Perma ile ilgili tavsiyeler nelerdir? Perma ile ilgili her şey ve perma saç modelleri gibi sorularınızın cevabı bu yazıda.

Perma Nedir?

Perma, saçlara perma çubukları ve kimyasal ilaçlar kullanılarak saçların bukleler veya kıvırcık biçiminde şekillendirilmesi işlemidir. Farklı ebatlarda perma çubukları ile (bu ebatlar genellikle 0,3 cm-2 cm arasında değişmektedir) saçların perma çubuklarına sarılarak kimyasal ilaçla belirli bir zaman aralığında bekletilerek saçların geçici olarak kıvırcık veya dalgalı hale getirilmesi işlemi diyebiliriz.

Perma Nasıl Yapılır?

Saçlara perma yapmak için ilk önce perma yapan profesyonel kuaförlere danışılması veya permadan anlayan saç stilistleri ile çalışılması ilk önceliğimiz olmalıdır. Perma uygulaması için saçların hazır hale getirilmesi gerekiyor. Güzel ve doğal bir permalı saça sahip olabilmek için saçların yıkanıp güzelce kurulanması ve taranması ilk aşamadır.

Saçlarda oluşan kırıklar varsa aldırmanız gerekiyor yada saçlarınızı kısalttırmak istiyorsanız perma uygulamasından önce bu isteklerinizi saç stilistinize bildirmeniz gerekiyor. Perma için hazır hale gelen saçınız perma çubuklarına kimyasal içerikli ilaçlar kullanılarak bir güzel sarılır.

Belirli bir zaman sonra perma çubuklarına sarılı saçlarınızdan bu çubuklar çıkartılır. Saçlarınız yıkanarak kurutma işlemi yapılır ve perma işleminiz bu şekilde sona erer. Tabi perma yaptırmadan önce kalın perma mı yoksa ince perma mı yaptırmak istiyorsunuz bunları saç stilistiniz ile belirlemeniz gerekiyor.

Perma Neden Yaptırılır?

Perma neden yaptırılır tabii ki bayanların sönmüş düz saçlarından kurtulmak, neşe dolu parlak ve kıvırcık saçlara kavuşmak için yaptırdıkları saç tipi değişikliğidir. Perma yaptıran bayanlar genellikle hareketli hale gelen bukleli saçlar ile daha çekici hissederler ve bu güzel duygunun tadını çıkartırlar.

Permalı Saça Nasıl bakım Yapılır?

Perma yatırdıktan sonra saç stilistiniz veya kuaförünüz size perma saç bakımı ile ilgili muhakkak detaylı bilgi verecektir. Permalı saçların bakımı düz saçlarınıza göre daha farklı olacaktır.

Ne kadar parlak, kıvırcık, güzel bukleli perma saçlara sahip olsanız olun bu ışıltılı ve havalı saç modelinizi koruyabilmeniz için perma sonrası bakım muhakkak şarttır. Perma saçların korunmasını ve daha uzun süre kalıcılık sağlayabilmesi için yapılmış şampuan ve kremler kullanarak permalı saçlarınıza güzel görünümünün devamlılığını sağlayabilirsiniz. Özel bitki içerikli bu şampuanlar ile permalı saçlarınızın dayanıklılığını artırabilirsiniz. Permalı saçlara belirli günlerde veya haftalık olarak yapacağınız özel saç maskeleri yine saçlarınızın etkili bir şekilde korunmasını ve doğal yollardan sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlayacaktır.

Her Saça Perma Yaptırılabilir mi?

Saç ayrımı yapmaksızın çok istisnai durumlar olmadığı sürece her saça perma yapılabilir. Saçınızın yapısına göre saç stilistinizle perma yapılıp yapılamayacağına karar verebilirsiniz. Bazı durumlarda perma yaptırılamayabilir. Mesela perma yapımı için kullanılan kimyasal içerikli ilaçlar her cilt için uygun olmayabilir. Buda demek oluyor ki cildinizin hassasiyeti saçınıza perma yapılamamasına sebep olacaktır. Sizde saçınızın kökten itibaren değil de uç kısımlarına perma yaptırabilirsiniz.

Perma Yaptırmak Saçlara Zarar Verir mi?

Bayanlar arasında perma ile ilgili en çok sorulan soru perma saçlarıma zarar verir mi sorusu olmaktadır. Saçlarına perma yaptıracak olanlara tavsiyemiz perma kimyasal bir işlem olduğu için hem saçınızın kimyasala karşı olumsuz bir tepki vermesi hem de cildinizin ve saç dibindeki derinizin bu kimyasal içerikli ilaçlara karşı hassasiyet göstermesi karşılaşılabilecek bir durumdur. Perma yaptıracaklar ilk önce perma için alerji testi yaptırmaları bu konudaki endişelerini gidermeleri bakımında alınacak önlemlerin başında gelir.

Birde permanın direkt saça zarar vermesi sorusu var ki perma için kullanılan kimyasallın saçlarda haddinden fazla kullanılması ve kimyasalın saçta bekleme sürelerinin uzun tutulması saçın zarar görmesine sebep olabilir.

Perma Çeşitleri Nelerdir?

Perma çeşitlerini uzun permalı saç modelleri, kısa permalı saç modelleri, iri dalgalı perma modelleri, ince dalgalı perma saç modelleri olarak çeşitlerine ayırabiliriz.

Perma Fiyatları Nedir?

Perma fiyatları 2018 yılında 150 TL den başlayarak saçın az veya çok olmasına, uzunluğuna, saçın sağlıklı olmasına göre ve kullanılan malzemelerin kalitesine göre artış göstermektedir. Yine aynı şekilde yaptıracağınız yere ve kuaföre göre de tabii ki perma fiyatları değişiyor.

Perma Saç Modelleri Kullanışlı mı?

Her saç modelinde olduğu gibi perma saç modelinin kalıcılığı ve ışıltısının devam etmesi için bakım yapılması ve korunması gerekiyor. Perma saç modellerini özellikle yaz aylarında sürekli saçlarla uğraşmamak için tercih edilmektedir. Hem görüntü hem de çabucak hazırlanmak açısından kullanışlılığı ön plana çıkmaktadır. 

Perma Ne Kadar Kalıcı Olur?

Permanın saçta kalıcılığı saçınızın tipine yapısına göre değişiklik gösterecektir. ortalama permanın bir saçta kalıcılığı 3 ila 5 ay arasında değişiklik gösterebilir. Permanızın etkisinin uzun bir süre devam etmesini istiyorsanız perma bakımını iyi yapmanız gerekecektir. Eğer kendiniz yapmıyorsanız, permalı saç bakımınızı kuaförünüz aracılığıyla yapmanızda fayda var.

Perma ile saçlarınıza çekici bir güzellik katabilir ve şık bir görüntü için permanın verdiği hava ile etrafınıza ışıltılar saçabilirsiniz.

Sizleri perma saç modelleri resim galerimiz ile baş başa bırakıyoruz.

Sohbete katılın

10 yorum

  1. perma nedir dediğinizde saçma sapan bir çok yazı çıkıyor internette bu yazı güzel olmuş faydalı bilgiler içeriyor. perma ile ilgili her şeyden bahsetmişler hemen hemen. ve perma saç modelleri de çok güzeller

  2. permayla ilgili güzel bilgiler verilmiş ellerinize sağlık. yanlız ben yinede perma ile ilgili tecrübesi olan arkadaşlara sormak istiyorum perma dediğimiz şekil ne kadar faydalı ne kadar zararlı bilgilerinizi perma tecrübelerinizi paylaşırsanız bende ona göre karar vermeyi düşünüyorum. bu düz klasik saç şeklimden artık sıkıldım. perma saç modelleri ilgimi çekmeye başladı bilgilerinizi paylaşımlarınızı bekliyorum

  3. valla hepsi çok güzlde ben saçlarıma şu an bişey yaptırmayı düşünmüyorum ama sana tavsiye verebilirim

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.