Günümüzde bir kitap bile okumamış o kadar çok insan var ki bu insanlar toplumda çoğunluk durumundadır.

Bu durumda kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır? Kitap okuma alışkanlığı için hangi tür kitaplar seçilmelidir. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için günlük ne gibi çalışmaların yapılması gerekmektedir?
Günlük konuşma kelime sayımız yüz ile iki yüz kelime arasında. Buda toplumda çoğunlukla insanlar arası iletilişimi şiddet yolu ile yapıyor olmasının en çarpıcı kanıtıdır.

Kitap okumak istemeden önce kitap okumanın faydalarını ve gelişimimize ne gibi etkileri olduğunu iyi bilmemiz gerekiyor. Kitap okumanın faydalarını bildiğimiz anda zaten bu faydadan yaralanmak için kitap okuma girişiminde bulunacağız.

kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılırKitap okuma alışkanlığı kazanabilmenin birinci yolu faydalarını, gelişim dönemi ya da diğer dönemlerimizde olumlu etkilerinin bilincinde olmamız gerekir. İkincisi ise kitap seçimlerimiz tamamen ilgi alanımız ile ilgili olmalıdır.

İlgimizi çekmeyen bir roman, hikâye bizi kitap okumaktan daha da uzaklaştırabilir. Dolayısı ile tarih seviyorsanız tarihi romanlar, edebiyat seviyorsanız edebiyatla ilgili kitaplar, aşk romanları seviyorsanız yine aşk ile ilgili roman tercihlerinde bulunmanız kitap okuma alışkanlığı kazanmanızda etkili yollardan biridir.

Diğer bir yol ise kitap okuma alışkanlığı kazanmak için kendinize günlük kitap okuma zamanı ayırmanız gerekiyor. Kitap okumak asla boş zamanlarda yapılacak bir uğraş değildir. Zaten toplumda böyle bir tezatta mevcuttur. İnsanlara, ne zaman kitap okursunuz diye sorduğunuzda boş zamanlarımda diye bir cevap alırsınız. Bu cevap yüzde doksan hep aynıdır. Hal böyleyken insanların boş zamanın çok olması ve bu boş zamanlarda kitap okumaması ilginç değil midir?

İnsan günlük acıkıyor ve günde üç öğün yemek yiyorsa yine beynimizde kitaba acıkması gerekmektedir.

Family reading.

 

Kitap okuma alışkanlığının kazanılmasının en önemli yolu ise aile içinde çocuğun yayında kitap okunması ve anne babanın çocuklarına küçük yaşlardayken bu şekilde kitap okumayı teşvik ederek kitap okuma alışkanlığı kazandırmasıdır.

 

Bir kitap demek bir insan demek, iki kitap demek iki insan demek, ne kadar çok kitap okursanız o kadar çok bakış açısına ve hayat zevkine sahip olursunuz.

Sohbete katılın

5 yorum

  1. millet olarak kitap okuma alışkanlığımız yokki kitap okuyalım malesef çok üzücü

  2. bence de üniversiteliler bile yılda artalama bir kitap okuyormu yuh artık dedim bunu duyunca. yazık yaa

  3. eski nesil okuyoda yeni nesil dediğimiz geçnliğin okuma alışkanlığı gibi bir durumu yok neden dir anlamış değilim.

  4. kitap okuma alışkanlığının kazanımında günümüz teknolojisinin gelişmişliği etkili olmasın!

  5. evet cep telefonları televizyonlar etkili kitap okumada. ama kitap okuma alışkanlığı bir eğitim sürecidir. aileden başlar okul ile devam eder bireyin kendisi ilede hayat bıyu sürdüürülür.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.